ARTHOKNEE PLUS  40 mg / 2ml

Arthroknee Plus  40 mg / 2ml

Yüksek moleküler ağırlığı 1.5-1.9 Mw (Mda).  – UZUN SÜRE ETKİLİ

Arthroknee Plus

  • Eklem kayganlığını sağlar
  • Kıkırdak korur, dayanıklılığını artırır
  • Eklemleri destekler
  • Eklemlerin yük taşıma kapasitesini artırır
  • Kayganlığı artan eklemlerde ağrılar azalır
  • Hareket yeteneğini ve esnekliği artırır
  • Travmaları azaltır

Arthroknee Plus  40 mg / 2ml

Arthroknee Plus 2 ml’lik bir şırınga içinde sağlanan transparan, saydam, steril, pirojenik olmayan ve viskoelastik bir çözeltidir.

Arthroknee Plus  ağrı ve azalmış hareketlilik sağlayan  dejeneratif veya mekanik osteoarthritten etkilenen eklemlere eklem sıvısı yedeği olarak etki eder.

Arthroknee Plus  herhangi bir sistemik işlem yapmadan sadece enjekte edildiği eklemde etki eder.

 

Ana bileşen:  hiyalüronik asit sodyum tuzu% 2. Diğer bileşenler: sodyum klorür, sodyum fosfat ve enjeksiyon preparatları için su (hacmi kadar).

 Hiyalüronik asit çok sayıda insan dokusunda bulunan doğal bir polisakkarittir, özellikle eklem sıvısında, ve hem bir kıkırdak ve doku yağlayıcı hem  bir darbe emici olarak eklemler üzerinde etki eder. Birçok çalışma, hiyaluronik asit enjeksiyonunun osteoartritten etkilenmiş  eklemlere eklem sıvısı viskozitesini ve elastikiyetini geri kazandırdığını, bunun sonucunda ağrıda azlma ve eklemlerin hareketliliğinde iyileşme olduğunu göstermiştir.

Hiyalüronik asit eklem kıkırdağında doğal olarak bulunan bir maddedir. Diz eklemi sıvısının kayganlığını sağlar ve kıkırdak hücrelerini koruyucu etkisi vardır. Gonartrozda (diz kireçlenmesi), eklem içi hyalüronik asit seviyesi azalır, eklemin beslenmesi ve kayganlığı azalır, eklemin yük taşıma kapasitesi azalır.

Osteoartrit eklem iltihabıdır. Eklem kıkırdaklarında bozulma, yıpranma, aşınma ile karakterizedir. Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir. 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır. Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir. En sık etkilediği eklemler diz, kalça, eller, ayaklar, parmaklar ve omurgadır. Osteoartritte eklem kıkırdak yapısında bozulma oluşur. Bunun sonucu eklemde yıkımlar başlar ve eklemde şişlik, hareketlerde kısıtlanmaya ve ağrıya neden olur.  Osteoartrit kadınlarda 3 kat daha fazla görülmektedir.

Osteoartrit gelişme riskini artıran bazı risk faktörleri vardır.

Yıpranma ve aşınma (mekanik faktörler): Yıllar içinde oluşan tekrarlayıcı küçük travmalar, aşırı fiziksel aktivite eklemin yük taşıma yeteneğini bozmakta ve kıkırdak yıkımına neden olmaktadır. Fazla kilo da (obezite) eklemlere fazla yük binmesine neden olmaktadır.

Kalıtsal yatkınlık : Kıkırdak içeriğindeki maddelerin kalıtsal olduğu artık bilinmektedir.

Yaş: osteoartrit orta ve ileri yaşın hastalığıdır. Yaşlanma ile eklem kıkırdağında değişiklikler oluşur buna bağlı olarak dayanıklılığı azalır. Bu nedenle yaş ilerledikçe osteoartrit görülme sıklığı artar. Kadınlarda osteoartrit gelişme ihtimali daha yüksek görülmektedir.

Kemik ve eklemi etkileyen diğer hastalıklar ve cerrahi müdahaleler: Gut, Romatoid artrit, diabetik nöropati, paget hastalığı, septik artrit ve doğuştan kalça çıkığı gibi hastalıklar osteoartrit gelişme riskini artırır. Geçmişte yaşanılan cerrahi müdahaleleler de riski artırmaktadır.

Menşei : İtalya